2 Ağustos 2012 Perşembe

Festivalin ardından


Bu seneki caz festivali yaklaşık 10 gün önce bitti. Program çok başarılıydı. İKSV'lileri tebrik etmek lazım.Yeterli sayıda konsere gitmemize rağmen gidilmiyenlerde akıl kaldı doğrusu.İşte bu  seneden notlar..Sharon Jones & The Dap Kings 

Festivalin bir numaralısı. Ben uzun zamandır böyle eğlenceli, coşkulu bir konser izlemedim herhalde. Anneanne yaşındaki Sharon Jones bir dakika sahnede durmadı. Dansetti, söyledi, sahnede adım atılmadık yer bırakmadı. Biz onu izlemekten yorulduk o ve Dap Kings yorulmadı.


Espranza Spalding&LyambikoLyambiko sevimli basçısınında bulunduğu triosuyla birlikte klasiklerlerle, Espranza Spalding Lyambiko göre daha doygun grubuyla ve performansıyla göz doldurdu. Esas amaç Espranza'yı dinlemekti Lyambiko bir taşla iki kuşun ikincisi oldu.


Gretchen Parlato 

Merakla beklediğimiz bir konserdi. Gretchen'in mükemmel vokal performansını konserin sesçisi katletti.Butün grup konser boyunca adamı gırtlaklamamak için zor durdu. Bize de bu mükemmel vokali daha keyifli dinleyebilmek için başka bir organizasyon bulmak kaldı.Tünel Şenliği

Son dakika süprizi olarak gitmeye karar verdiğimiz Tünel Şenliği bir kaç senedir yapılan merak ettiğimiz bir etkinlikti. Düşünce,program çok başarılıydı ama ücretsiz etkinliklerin biraz daha insanlarımız tarafından özümsenmesi gerekliydi bizce. Kalabalıktan kaçıp Tünel Şenliği'nin iki güzel konserini izledik. Sadece bu iki konseri izlemek bile Tünel Şenliği'ne gelmek için yeterliydi. 

Ntjam Rosie bu festivalin keşfi oldu bizim için. Hollanda konsolosluğunun bahçesinde neredeyse evde dinler gibi rahat bir konser izledik.

Tünel Şenliğinin son konseri olan Ferid Odman Quartet ise adeta büyüledi. İnsan her notayı ezbere mi çalar.Özellikle piyanist Burak Bedikyan'a dikkat. Yakınlarda ABD'de kaydettiği albüm çıkartacak olan Burak Bedikyan takibe alındı tarafımızdan.

Fotoğrafların hepsi İKSV 'nin bütün festival fotoğraflarının bulunduğu sitesinden.Buraya bir tık!!

Hiç yorum yok: