21 Aralık 2011 Çarşamba

İtalya Gezi Notları 7.gün Cinque Terre

İşte İtalya seyahatimizin en fazla görmek istenen bölgesine geldi sıra.

Cinque Terre Unesco tarafından kültürel miras listesiyle koruma altına alınmış, birbirleriyle ulaşımın tren ya da yürüyerek olduğu 5 adet köyden oluşan bir bölge.
İnsan Cinque Terre'ye varınca İtalya'ya gitmek için bir sebep daha diyip duruyor...


Cinque Terre'ye ulaşımın en kolay yolu tren. Bizim bir önceki durağımız Floransa olduğundan dolayı buraya La Spezia trenine binip gittik. La Spezia'ya vardığınızda ilk yapmanız gereken şey istasyondan bir Cinque Terre Card temin etmek. Tabi bizim gibi bir günden fazla burada kalacaksınız.Gelelim Cinque Terre'ye. Biz konaklama için Vernazza'yı seçtik. Konaklama işi için özellikle bu bölgede önceden hazırlık yapmak gerekiyor. Kalacak yerlerin sayısı kısıtlı ve bildiğimiz internet rezervasyon siteleri aracılığıyla pek rezervasyon yapılmıyor. Önceden gözünüze kestirdiğiniz yerlerle mailleşmek şart. Çoğu bir gece konaklamaya sıcak bakmıyor. Yazın ortam  turist kaynadığından en az iki gün kalınmasını istiyorlar.

Cinque Terre Card 2 Days ile La Spezia-Levanto arası sınırsız tren seyahatiyleya da köyleri birbirine bağlayan yürüyüş patikalarında yürüyerek gezmek  mümkün.

Vernazza en sevdiğimiz köyü oldu bu bölgenin. Diğerlerine gelince...
Riamaggiore; Vernazza'dan sonra en popüler olan o. Manarola'ya geçiş yolu olan La Via dell'Amore'de en bilineni. Ve tabi en kolay yürüneni.

Manarola; Kısa yürüyüş etapını bitirdikten sonra bir kadeh Cinque Terre şarabıyla mola vermek için ideal.

Corniglia; En az turistik olanı. Dağın yamacında olduğundan tek plajı olmayanı. Oraya vardığınızda istasyondan yukarıya çıkmak sizi ürkütmesin çünkü yaklaşık 15 dakikada bir shuttle mevcut. Cinque Terre Card bunda da geçerli.Monteresso ise denize girilen en büyük plajların olduğu diğerlerine göre sıradan.

Oralara gitmeden önce incelenmesi gereken çok faydalı sitede burada . Tık!!


Hiç yorum yok: