28 Aralık 2011 Çarşamba

İtalya Gezi Notları 8.Gün CenovaCinque Terre'den sonraki durağımız Cenova. Aslında tatilimizi planlarken sadece gece kalmak üzere düşünmüştük bu şehri. Cinque Terre'den ayrılıp Portofino'yu görecek, orada geçirdiğimiz saatlerden sonra Cenova'da kalıp sabahında Milano'ya geçecektik. Sırt çantalarımızın gün geçtikçe ağırlığının artmasından dolayı Portofino'yu bu şekilde gezmek gözümüzde büyüyünce direkt Cenova'ya geçmeye karar verdik.


Böyle bir durum karşısnda al sana çalışılmamış bir şehir daha :)). Allahtan kaldığımız otelin sevimli çalışanı bize şehri verdiği harita üzerinde detaylı bir şekilde anlattı. Böylece  gittiğimiz günün resmi tatil olmasına rağmen keyifli bir gün geçirdik Cenova'da.

Cenova'da kalınacaksa eğer merkez istasyon olan Genova P.Principe'ye yakın olmak önemli. Zira gayet güzel bir yürüyüş rotasıyla şehrin önemli noktalarını görmek mümkün. Cenova İtalya'nın önemli liman şehirlerinden. Porto Antico ve çevresi görülmesi gereken başlıca yerlerden. Burada isterseniz Acquario ve Nave Italia'yı gezebilirsiniz.

Ama bence en turistik olanı  Unesco Dünya kültürel miras listesinde olan, çoğunluğuda Garibaldi caddesinde bulunan binaları görmek.


Şehirde dolaşırken haftasonu olmamasına rağmen boşluğa anlam verememişken, 24 Haziran Aziz Yahya günü kutlamaları karşımıza çıkınca anladık ki bütün şehir buradaymış.Tabi bugünün hangi bayram olduğu dönüşte öğrenildi tarafımızdan.İstesek ayarlayamazdık hani.

 

Ve bizim için Cenova'nın en keyifli anı otelimizin tasviyesiyle akşam yemeğimizi yediğimiz Da Gaia.
Yolu cenovaya düşenlere şiddetle tavsiye edilir.

4 yorum:

Unknown dedi ki...

Elinize saglık yazılarınız gerçekten muazzam olmuş.. Tekrar tekrar doyamadım desem yeridir.

ALDI BAŞINI GİTTİ dedi ki...

Teşekkür ederim. Faydalı olduysa sevindim ..

Pinpine dedi ki...

Cenova ve venedik arasında kararsız kalan birine ne tavsiye edersin :) hangisi gerçekten de gidilmesi gereken şehir??

ALDI BAŞINI GİTTİ dedi ki...

Kesinlikle venedik
Şehirler arasında seçimleri yaparken bir daha gitmek istermiyim diye düşünürüm.
Cenova'da kendine göre güzel bir şehir tabi ama Venedik kadar büyüleyeci olamaz bence.

Geç cevap için özür bu arada ..