19 Ağustos 2011 Cuma

İtalya Gezi Notları 6.Gün Floransa'dan Pisa -SienaEğer Floransa'da bir kaç gün kalıyorsanız günü birlik görebileceğiniz birçok şehir var. Bunlardan en bilenenleri de Pisa ile Siena olsa gerek. Biz Floransa'daki ikinci günümüzü bu iki şehire ayırdık.
Zaten Pisa'ya sadece Pisa kulesini görmek için gittik.Pisa'da Pisa kulesini görmekten başka amacınız yoksa size buraya dinlenmesiyle beraber bir saat ayırmak yetecektir.

Eğer tren değiştirmek istemiyorsanız (ki bu da çok vakit kaybı değil) Pisa Principle'de duran bir trene binmeniz daha faydalı olacaktır. Zira istasyondan kuleye ulaşmak yürüyerek 5 dakika.


Floransa'dan Siena'ya gitmek için tren ya da otobüs seçeneğiniz var.Ya da bizim gibi önce Pisa yapıp sonra dönüşte tren değiştirerek Siena'ya gidebilirsiniz.


Siena İstasyonundan şehir merkezine otobüsle ulaşmak en mantıklısı.Avrupa'nın en büyük meydanlarından biri olan Piazza Del Compo'ya varabilmek için Siena'nın dar sokaklarından yürümek ise çok keyifli.


Siena'da da öğle yemeği saatlerine dikkat etmekte yarar var. Özellikle bizim gibi fazla turistik olmayan yerlerde yemek yemek istiyorsanız. Yemeğimizi La Taverna Di Cecco'da siesta saatine yarım saat kala yiyebildik.Mekan bizim aradığımız kriterlere kesinlikle uyuyordu. Toskana bölgesinden seçtiğimiz Chianti ise bir o kadar başarılıydı.


Piazza Del Compo'ya varıp meydanda güzel bir kahve içtikten sonra Floransa'ya dönmek için doğru tren istasyonuna geçtik.


5 Ağustos 2011 Cuma

İtalya Gezi Notları 5.Gün FloransaHerhalde doğru dürüst çalışmadan gittiğim ilk şehirdi Floransa. Dediğim gibi gündem değişince sadece otele gidiş-geliş, günlük otobüs bileti, görülmesi gereken meydanlar, ikinci gün yapacağımız günü birlik Pisa,Siena turu için tren bilgileri yazıldı benim kara kaplıya. Hiç bir detay yok. Hem zaten gezimizin ilk planında da bu sefer müze vb. şeyleri gezmeme kararı aldığımızdan, yine elimizde harita bıraktık kendimizi Floransa sokaklarına.

Floransa ve Toskana bölgesi zaten öyle bir iki günde bitecek yerler değil malum. En  ince ayrıntılar bir dahaki sefere merkezi Toskana olan bir İtalya turunda gezilecek taramızdan.


Şehrin görülmesi gereken meydanları doğru rotayı çizdiğinizde yürüyerek gezilecek mesafede.İlk başlangıç rotasını Piazza Del Duomo ile başlatıp sırasıyla Piazza Della Signoria ve Piazza Della Repubblica'yı izleyip Ponte Vecchio köprüsüne vardığınızda bile gördükleriniz size büyülemeye yetiyor.Floransa adeta bir açık hava müzesi.


Biz bu seferlik Uffizi koleksiyonu ile Galleria Dell'accedemia'yı ilerki zamana erteleyip, Duomo'nun önündeki ve etrafını çevreleyen kuyruğa giremedik bile.O muhteşem David heykelinin sadece replikasını görmekle yetindik.Gittiğimiz zaman tam yüksek sezona denk geldiğinden İtalya'nın diğer şehirlerinde de olduğu gibi etraf Amerikalı kaynıyordu. Hollywood'un İtalya'yı çok işlemesinden olsa gerek Amerikalılar İtalya'yı çok seviyorlar.


Akşam üstü güneşi batırmaca ise Piazzale Michelangelo'da oldu. Floransa'nın güzel panaromasını gün batımında izlemek ,Duomo'nun ne kadar büyük olduğunu görmek çok keyifliydi.1 Ağustos 2011 Pazartesi

İtalya Gezi Notları 4.Gün Venedik


Venedik bu tatil rotamızda görmeyi en heyecanla beklediğim yerdi açıkçası. Tatilimizi ilk planladığımız sıralarda dileğimin gerçekleşebilmesi için gaza getirecek bütün aktiviteleri aradım durdum günlerce internette.


Sonra sevgili öyle bir sürpriz yaptı ki bir anda gündem değişti bütün İtalya çalışmaları yavaşladı :))

Bize de spontane bir şekilde Venedik’in sokakları arasında kaybolmak kaldı.


Venedik’e Marco Polo hava alanından ATVO otobüsleri ile yaklaşık 30 dk. bir ulaşabiliyorsunuz. En ekonomik ve hızlı yöntem. Ama eğer uzun vaktiniz varsa bu araçlarlada Venedik’e denizden ulaşmakta keyifli olabilir.Bütün araçlar Piazzale Roma'da sizi bırakıyorlar ondan sonrasında ulaşımın çoğu malum vaporettolar ve yürüyerek.

Gitmeden önce okuduğum yazılarda 1 günün yeterli olduğu söyleniyor ama atmosfer o kadar etkileyici ki insan orada daha az turistin olduğu zamanda en az bir iki gün daha keyif yapmak istiyor.


Yeme -içme konusunda listemizde olanların birkaçı pazartesi kapalı olduğundan bir sonraki sefere denenmek üzere kaldılar.

Öğlen atıştırma mekanı Vedat Milör'ün de tavsiye ettiği Muro Vino E Cucina adlı cicchetteria. Venedik'te İspanyolların tapasının karşılığı ciccheti, onların yenip yanında bir şeyler içildiği barlara ise cicchetteria deniyor.


Bu mekanlar gerçekten çok keyifli özellikle de içi sevimli İtalyan amca ve teyzeler ile doluysa..Akşam yemeğimiz ise İtalya'da yediğimiz en iyi ikinci pizzanın adresi Da Mamo. Tarafımdan keşfedilen Da Mamo'nun Deniz mahsullü pizzası muhteşem kesinlikle denenmeye değer.Venedik’e gelipte peki gondol'a binmeden dönmek olur mu. Olmazzzz(mış).Mantık ve duygu arasında gidip gelen düşüncelerimiz en son gondolcu abinin bize yaptığı neredeyse %40 'lık indirimle son buldu.Bir anda gondolda bulduk kendimizi.Eğer gerçektende gondolla dolaşmak istiyorsanız mutlaka pazarlık edin ve hemen ilk konuştuğunuza binmeyin.Siz pazarlık etmesenizde konuştuğunuzu gören diğerleri sizi yakalıyor fiyatlarını indiriyorlar. Evet artık biraz daha turistik bir aktivite olabilir ama yinede romantik bir aktivite(tabi cümbür cemaat yapanları saymıyorum ) gondolla kanallar arasında dolaşmak.Hele o gondolcuların performansları gerçekten takdire değer.

Şimdi sıra Floransa'da..