1 Ağustos 2011 Pazartesi

İtalya Gezi Notları 4.Gün Venedik


Venedik bu tatil rotamızda görmeyi en heyecanla beklediğim yerdi açıkçası. Tatilimizi ilk planladığımız sıralarda dileğimin gerçekleşebilmesi için gaza getirecek bütün aktiviteleri aradım durdum günlerce internette.


Sonra sevgili öyle bir sürpriz yaptı ki bir anda gündem değişti bütün İtalya çalışmaları yavaşladı :))

Bize de spontane bir şekilde Venedik’in sokakları arasında kaybolmak kaldı.


Venedik’e Marco Polo hava alanından ATVO otobüsleri ile yaklaşık 30 dk. bir ulaşabiliyorsunuz. En ekonomik ve hızlı yöntem. Ama eğer uzun vaktiniz varsa bu araçlarlada Venedik’e denizden ulaşmakta keyifli olabilir.Bütün araçlar Piazzale Roma'da sizi bırakıyorlar ondan sonrasında ulaşımın çoğu malum vaporettolar ve yürüyerek.

Gitmeden önce okuduğum yazılarda 1 günün yeterli olduğu söyleniyor ama atmosfer o kadar etkileyici ki insan orada daha az turistin olduğu zamanda en az bir iki gün daha keyif yapmak istiyor.


Yeme -içme konusunda listemizde olanların birkaçı pazartesi kapalı olduğundan bir sonraki sefere denenmek üzere kaldılar.

Öğlen atıştırma mekanı Vedat Milör'ün de tavsiye ettiği Muro Vino E Cucina adlı cicchetteria. Venedik'te İspanyolların tapasının karşılığı ciccheti, onların yenip yanında bir şeyler içildiği barlara ise cicchetteria deniyor.


Bu mekanlar gerçekten çok keyifli özellikle de içi sevimli İtalyan amca ve teyzeler ile doluysa..Akşam yemeğimiz ise İtalya'da yediğimiz en iyi ikinci pizzanın adresi Da Mamo. Tarafımdan keşfedilen Da Mamo'nun Deniz mahsullü pizzası muhteşem kesinlikle denenmeye değer.Venedik’e gelipte peki gondol'a binmeden dönmek olur mu. Olmazzzz(mış).Mantık ve duygu arasında gidip gelen düşüncelerimiz en son gondolcu abinin bize yaptığı neredeyse %40 'lık indirimle son buldu.Bir anda gondolda bulduk kendimizi.Eğer gerçektende gondolla dolaşmak istiyorsanız mutlaka pazarlık edin ve hemen ilk konuştuğunuza binmeyin.Siz pazarlık etmesenizde konuştuğunuzu gören diğerleri sizi yakalıyor fiyatlarını indiriyorlar. Evet artık biraz daha turistik bir aktivite olabilir ama yinede romantik bir aktivite(tabi cümbür cemaat yapanları saymıyorum ) gondolla kanallar arasında dolaşmak.Hele o gondolcuların performansları gerçekten takdire değer.

Şimdi sıra Floransa'da..

1 yorum:

Anonim dedi ki...

Venedik'i, Murano ve Burano adalarını gezecekseniz mutlaka şu sayfaya bir göz atın.
Çok güzel detaylar var.

htp://www.DunyayiGeziyorum.com